2018 Spring Show – Award Winners
May 18-20, 2018 in Duluth, MN
Judging the Spring Show was watercolor Artist, Frank Zeller, from White Bear Lake MN
All images are the property of the artists and protected by copyright.
No image can be used without the written permission of the artist.
BEST OF SHOW
Fresh Cuts
Erin Renier,
Duluth
BARTON AWARD (aka “Peoples Choice”)
Grand Marais Morning Light,
Sue Pavlatos,
Duluth
Category 1: Opaque Intermediate – (oil, acrylic, gouache, tempera) AND
Category 5/6: Pastel, Drawing & Graphics Intermediate – (pastel, ink, pencil, charcoal, crayon) were combined this year.
First Place: Silly Cat, Margie Helstrom, Duluth |
Second Place: Near Grand Marais Scott Moen, Duluth |
Members Choice: Chickadees, Cynthia Bradley, Duluth |
Merit: Crossing the Creek Patricia Hagen, Duluth |
Merit: Trail to Mount Molly, Scott Moen, Duluth |
Merit: Homage to Kandinsky Margie Helstrom, Duluth |
Category 2: Opaque Advanced– (oil, acrylic, gouache, tempera)
First Place: Within the Clouds, Margaret Ehling, Red Lake Falls |
Second Place AND Members Choice: Two Bridges, Virginia Alexander, Duluth |
Merit: Eve, Janet Osborn, Thief River Falls |
Merit: Unbridled Wild, Mari Bjork, St. Cloud |
Category 3: Transparent Intermediate – (watercolor, acrylic used as watercolor)
First Place AND Best in Show: Fresh Cuts, Erin Renier Duluth |
Second Place: Untitled, Edna Stromquist, Duluth |
Members Choice AND Merit: Jennifer, Carole Euerle Richmond |
Merit: Cats, Donna LaBeau, Moose Lake |
Category 4: Transparent Advanced– (watercolor, acrylic used as watercolor)
First Place AND Members Choice: Lost in Song, Bill Wise, Duluth |
Second Place: Iron and Rust, Kerry Kupferschmidt, St Cloud |
Merit: We’ll Wait Out Here, Tom Hoff, Duluth |
Merit: Just Elsie, Rosemary Guttormsson, Duluth |
Merit: Wyatt, Bill Wise, Duluth |
Category 6: Pastel, Drawing & Graphics Intermediate – (pastel, ink, pencil, charcoal, crayon) There we no entries in this category this year.
Category 7: Mixed Media Intermediate (more than one medium, collage)
First Place AND Members Choice: Sisterhood, Sue Rauschenfels, Duluth |
Second Place: Sunrise, Sunset, Janice Morris, Cameron |
. |
Merit: I Have My Eye On You Mary Azmitia, Lake Nebagamon, WI |
Merit: Keeper of the Crows, Sue Rauschenfels, Duluth |
Category 8: Mixed Media Advanced. There were no entries for category this year.
Category 9: Super Gold (All media judged together)
First Place: Light and Shadow, Jim Poff, St. Joseph |
Second Place AND Members Choice: Le Regard, Tracy Anderson, Alexandra |
. |
Merit: I Voted, Dale Lucas, Duluth |
Merit: Winter Glow, Barb Schmotter, Stillwater |
Category 10: Professional (All media judged together)
First Place: Out of the Deep, Sue Brown Chapin, Carlton |
Second Place: Black Hills Path, Barb Wichterman, Lino Lakes |
Members Choice: Uncle Otto’s Visit Edna Blanchard, Duluth |
Merit AND The Barton Award aka Peoples Choice: Grand Marais Morning Light, Sue Pavlatos, Duluth |
Merit: By The Pier, Sue Pavlatos, Duluth |
Merit: Life is Good, Barb Wichterman, Lino Lakes |
Category 10: Beginner (All media judged together)
First Place AND Members Choice: Winter Hare, Susan Krochalk, Duluth |
Merit: Lefty, Rita Peabody Krochalk, Duluth |
Demo Artists
Frank Zeller Show Judge Frank Zeller Studio |
. | Frank’s Zeller Demo Painting © | ||
Kris Nelson ChairsByKris.com |
Karen Savage-Blue Waters of Superior/Karen-Savage-Blue |
. |
All images are the property of the artists and protected by copyright ©. No image can be used without the written permission of the artist.